Nasledujúci text bol prevzatý z FB profilu SRZ Kežmarok – oficiálna stránka. Výzva SRZ Kežmarok ja aktuálna aj na našich revíroch, preto prosíme našich členov o čo najšetrnejšiu manipuláciu s úlovkami.
zdroj: https://www.facebook.com/srzkezmarok
VÝZVA !!!
Vážení členovia, rybárky a rybári.
Vzhľadom na extrémne suché a vysoko nadpriemerne teplé počasie v tomto období dochádza k poklesu hladín a prehriatiu vody a to nie len na stojatých vodách, ale aj na tokoch. Z tohto dôvodu si Vás dovoľujeme požiadať, vyzvať o čo možno najšetrnejšiu manipuláciu s ulovenou rybou, hlavne, ak sa jedná o rybu, ktorú si neponechávate na konzumáciu.
Samotné zdolávanie ryby, následná manipulácia s ňou a k tomu vysoké teploty vzduchu, silné slenečné žiarenie majú za následok, že ryba je vystavená extrémnym stresovým faktorom, ktoré môžu spôsobiť trvalú újmu na jej kondícii a dokonca jej úhyn.
Preto apelujeme, aby ste v tomto období, kedy je navyše na naše revíry vyvinutý zvýšený rybársky tlak, dbali na niekoľko nevyhnutých zásad pri zaobchádzaní s rybou.
– Nikdy sa nedotknúť ryby suchou rukou
– Jej pobyt na vzduchu eliminovať na čo najkratší čas
– Zbytočne sa nefotiť s každou a jednou rybou, ryba tým trpí ( hlavne v takomto počasí ) a verte, že ona po fotke netúži
– Pred uložením ryby na podložku je potrebné, aby bola podložka čerstvo zaliata vodou a ryba bola uložená na takto mokrú podložku a neustále polievaná čerstvou dávkou vody, lebo už po dvoch, troch minútach sa z vyhriatej podložky začne odparovať voda a ryba položená do takýchto podmienok sa doslova varí zaživa
– Podložku je vhodné mať uloženú a pripravenú v tieni, aby sa až tak nezohriala pred jej použitím
– Ak je to čo i len trochu možné, rybu zbavujte háčika a vypúšťajte vo vode
– Hladenie ryby, hoc i namočenou rukou, bozkávanie rýb a iný kontakt s jej povrchom je nie len vhodné, ale nutné vynechať, aj mokrou rukou dokážeme z ryby zotrieť určité množstvo slizu a takto poškodenú ochrannú vrstvu dokážu v tomto teplom období využiť viaceré patogény, ktoré rybe spôsobia primárne, alebo sekundárne zdravotné problémy
V skratke to zhrniem, že je jednoducho potrebné byť k rybám veľmi šetrní, nevystavovať ich zbytočne zvýšeným stresovým faktorom, eliminovať ich poškodenie, uvedomiť si, že ryba aj na vzduchu má tendenciu nasávať vodu cez žiabre a keď ju vystavíte vonkajšiemu prostrediu, kde je teplota cca 30°C a takto horúci vzduch preženie svojimi žiabrami, jednoducho si spáli epitely žiabrových lupeňov a môže to pre ňu znamenať obrovský fyziologický problém a až s fatálnymi následkami za určitý čas.
Keďže predpovede počasia nenasvedčujú optimistickým prognózam na najbližšie obdobie a tým pádom sa bude situácia pravdepodobne zhoršovať, apelujeme na Vás, aby ste si tieto veci zobrali k srdcu. Mnoho loviacich si to uvedomuje, ale hlavne menej skúsení rybári by sa mali nechať naviesť, pokiaľ im na rybe záleží.
Chvalabohu naša lokalita, i keď je značne poznačená deficitom zrážok a prejavuje sa to na už spomínanom poklese hladín a prietokov, buďme radi, že aspoň v noci klesne u nás teplota pod 20°C, čo aspoň trochu napomôže akej takej regenerácii síl rybám.
Viem, o čom hovorím, lebo som sa včera vrátil z podunajskej oblasti a mám pred očami skoro vyschnuté OR, MR a napríklad aj nezvykle nízku hladinu na Kráľovej a pod…
Dúfajme, že sa predpovede na extrémne suché počasie ešte aj v prvej polovici septembra a navyše s vysokými teplotami nenaplnia a situácia sa zlepší, aj keď momentálne tomu nič nenasvedčuje, lebo už aj na stredisku vo Svite je v tomto čase teplota vody na prítoku skoro 18°C ( mimochodom je to teplota, pri ktorej sa začína vytierať kapor ) a priložené fotky ukazujú, ako to prežívajú momentálne generačné hlavátky, dopriavajú si perličkovú masáž žiaber v prítoku.
To je len dôkaz toho, že situácia na našich vodác pre ryby začína byť vážna a to už od horných úsekov tokov.
Aj napriek všetkým problémom Vám prajeme príjemný záver prázdnin a našim vodám a rybám úspešné prekonanie týchto ťažkých chvíľ.
Petrov zdar!